Veenuse Hommikutähe ja Õhtutähe tsüklite mõju läbi ajaloo
- Lea Adrikorn-Pruul
- Mar 20
- 2 min read
Updated: Mar 21
Veenuse Hommikutähe ja Õhtutähe sümboolika on levinud paljudes kultuurides, sealhulgas maiade seas, kus Veenusel oli oluline mütoloogiline ja astronoomiline tähendus. Veenuse tsükleid seostati nii taevalike, kui ka maiste sündmustega, eriti sõdade ja rituaalidega.
Maiade traditsioonid ja Veenuse tsüklid
Maiade tsivilisatsioonis jälgiti Veenuse liikumist väga täpselt. Veenuse ilmumine hommikutaevasse (Hommikutäht) ja õhtutaevasse (Õhtutäht) märgiti üles keerukates kalendrites, näiteks Dresdeni koodeksis.
Hommikutäht: Maiade kultuuris peeti Veenuse ilmumist hommikutaevasse sageli sõja ja agressiooni sümboliks. Maiad uskusid, et see periood sobib sõjalisteks ettevõtmisteks, vallutusteks ja otsustavateks tegudeks. Hommikutäht oli seotud jumala Kukulkaniga (või Quetzalcoatl asteekide traditsioonis), kes sümboliseeris taassündi ja muutusi.
Õhtutäht: Õhtutähe periood peeti rahunemise ja harmoonia ajaks. See oli seotud rituaalide ja kaunite kunstidega ning viitas taastumisele ja lepitusele.
Tähtsad sündmused ja seosed Veenusega
Maiade sõjad ja rituaalid: Sõjad planeeriti tihti vastavalt Veenuse tsüklitele, eriti kui Veenus oli hommikutaevas. Näiteks Chichén Itzá tsivilisatsiooni perioodil usuti, et Veenus juhatab sõjalisi vallutusi.
Mesoameerika jumalused: Quetzalcoatl, asteekide ja tolteekide kultuuri tähtis jumalus, on tihti seostatud Veenuse tsüklitega. Hommikutähe ja Õhtutähe vaheldumine sümboliseeris tema taassündi ja surma.
Muud kultuurilised ja ajaloolised näited
Babüloonia ja Sumer: Veenus oli seotud jumalanna Inannaga (sumeritel) ja Ishtariga (babüloonlastel). Nii Hommikutäht kui ka Õhtutäht kujutasid tema kaht aspekti – sõdalasjumalannat ja armastusejumalannat. Hommikutäht seostus tema võimega sõdida ja muuta, Õhtutäht aga tema rolliga rahu ja armastuse vahendajana.
Vana-Kreeka ja Rooma: Kreeklaste Aphrodite ja roomlaste Venus kandsid sarnast duaalsust. Hommikutäht sümboliseeris tema kirglikumat ja julgemat külge, Õhtutäht aga harmooniat ja ilu.
Keskaeg ja renessanss: Alkeemias esindas Veenus nii aktiivset kui ka passiivset energiat. Hommikutäht oli seotud transformatsiooniga (sõda ja tegevus), Õhtutäht aga harmoonilise loomise ja rahuga.
Tähtsad perioodid ja isikud ajaloos
Veenuse tsüklid on mõjutanud ka erinevaid ajaloolisi liikumisi:
Feminismi ja inimõiguste liikumised: Näiteks 20. sajandi alguses (eriti 1910–1920ndatel, kui feminism tõusis), saab seostada Veenuse omadustega. See oli periood, mil Hommikutähe energia võttis keskse koha, rõhutades võitlust õiguste ja vabaduste eest.
Renessansi kunstnikud ja loojad: Õhtutähe energia mõjutas harmooniat ja ilu, mida näeme näiteks Leonardo da Vinci ja Michelangelo teostes.
Kokkuvõte
Veenuse Hommiku- ja Õhtutähe sümboolika ulatub paljudesse kultuuridesse ja ajastutesse. Hommikutäht sümboliseerib tegevust, muutusi ja konflikte, samas kui Õhtutäht tähistab rahu, harmooniat ja taastumist.

Comments